- zmniejsza stan zapalny
- łagodzi dolegliwości reumatyczne
Pharmox PEA dla psów i kotów
Odniesienie: Pharmox suplement
Pharmox PEA dla psów i kotów w każdym wieku
Co to jest PEA?
PEA (Palmitoylethanolamide) jest związkiem naturalnie występującym w ośrodkowym układzie nerwowym ssaków. Syntetyzowany jest w organizmie z aminokwasu I-fenyloalaniny. PEA jako neuroprzekaźnik i neuromodulator ma wpływ na układ nerwowy. Udowodniono, że PEA jest w stanie przekraczać barierę krew-mózg i dostawać się do ośrodkowego układu nerwowego. Jednym z efektów, jaki wywołuje w mózgu jest uwalnianie β-endorfiny odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. PEA zwiększa ilość dopaminy (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nastrój oraz poziom energii i motywacji do działania), serotoniny i noradrenaliny. Warto podkreślić, że za niski poziom serotoniny w organizmie skutkuje uczuciem zmęczenia, zwiększoną wrażliwością na ból, nadmiernym apetytem na węglowodany, czasem agresywnymi zachowaniami. Bez właściwego poziom serotoniny i dopaminy nie ma dobrego samopoczucia, dotyczy to zarówno człowieka jak i zwierząt domowych i wszystkich ssaków. Dlatego PEA jako „stymulator” produkcji endorfin, dopaminy, serotoniny jest niezwykle istotny.
Kiedy stosować PEA dla kotów? Pharmox PEA polecana jest szczególnie:
- dla kotów zmagających się z przewlekłymi bólami – stawowymi, zwyrodnieniowymi, neurologicznymi
- dla kotów starszych w celu zwiększenia poziomu energii, poprawy samopoczucia i witalności, złagodzenia stanów bólowych
- dla kotów z nadwagą – w celu poprawy metabolizmu, regulacji poziomu glukozy, kontroli apetytu i lipolizy - PEA intensyfikuje procesy pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej.
Kiedy stosować PEA dla psów? Pharmox PEA polecana jest szczególnie:
- dla psów zmagających się z przewlekłymi bólami – stawowymi, zwyrodnieniowymi, neurologicznymi
- dla psów starszych w celu zwiększenia poziomu energii, poprawy samopoczucia i witalności, złagodzenia stanów bólowych
- dla psów z nadwagą – w celu poprawy metabolizmu, regulacji poziomu glukozy, kontroli apetytu i lipolizy - PEA intensyfikuje procesy pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej
- dla psów uprawiających wszelkie aktywności sportowe – w celu poprawy wytrzymałości i wydolności organizmu, podwyższenia odporności na ból i zmęczenie
- dla psów uczestniczących w zawodach - w celu zwiększenia poziomu energii i motywacji, zmniejszenia podatność na stres i intensywności reakcji w sytuacjach stresowych, rozluźnienia napięcia mięśni
- dla psów uczących się – przed szkoleniami czy treningami – w celu poprawy koncentracji, zwiększenia umiejętności zapamiętywania, zwiększenia poziomu motywacji
Badania naukowe
PEA znana była naukowcom już w latach 50-tych XX wieku, jednak szerokie zainteresowanie mechanizmem działania PEA pojawiło się dopiero po publikacji wyników pracy laureatki Nagrody Nobla, prof. Rity Levi-Montalcini w 1993 r. PEA został szeroko przebadany jako środek stosowany w bólach przewlekłych i zapaleniu nerwów. W przypadku zwierząt domowych PEA z powodzeniem stosowany jest w leczeniu stanów bólowych i przewlekłych stanów zapalnych, w tym bólów stawowych.
Gdzie występuje PEA?
Organizm ssaków pozyskuje PEA z pożywienia bogatego w fenyloalaninę.Najważniejszym źródłem fenyloetyloaminy dla człowieka jest czekolada, niewskazana jednak dla zwierząt domowych . Występuje również w innych produktach:świeżym łososiu, wołowinie, nasionach soi, soczewicy czerwonej, nasionach lnu, pestkach dyni, a więc w produktach które rzadko podajemy zwierzętom domowym.
Działanie i właciwości preparatu PEA:
- łagodzenie stanów bólowych - PEA został szeroko przebadany jako środek stosowany w bólach przewlekłych i neuropatycznych. W przypadku zwierząt domowych PEA z powodzeniem stosowany jest w łagodzeniu stanów bólowych i przewlekłych stanów zapalnych, w tym bólów stawowych. PEA obniża również wrażliwość na ból np. podczas i po uprawianiu sportu.
- poprawa nastroju i zwiększenie motywacji - PEA wpływa korzystnie na poprawę nastroju. Zwiększa wytwarzanie β-endorfiny (związku wytwarzanego przez mózg, zapewniającego odczuwanie przyjemności) i dopaminy (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nastrój oraz poziom energii i motywacji do działania).
- redukcja masy ciała - naukowcy wskazują, że PEA może ona brać udział w procesie spalania tłuszczu. Związane jest to prawdopodobnie z faktem, że PEA zwiększa ciśnienie krwi, a tym samym przyspiesza metabolizm. Zauważa się także, że suplementacja tego związku pomaga kontrolować apetyt.
Sposób podawania dla kotów:
Należy podać kotu kapsułkę (lub wysypać z niej proszek) i dodać do pożywienia. Dawkę dopasować do wagi zwierzęcia wg tabeli podanej poniżej i na opakowaniu.
Waga do / dzienna dawka
3 kg / 100 mg (1/4 kapsułki)
pow. 3 kg / 200 mg (1/2 kapsułki)
Sposób podawania dla psów:
należy podać psu kapsułkę (lub wysypać z niej proszek) i dodać do pożywienia. Dawkę dopasować do wagi zwierzęcia wg tabeli podanej poniżej i na opakowaniu.
PIES
Waga do / dzienna dawka
10 kg / 1 kapsułka
10-25 kg / 2 kapsułki
pow.25 kg / 3 kapsułki
Dobre efekty uzyskuje się podając okazjonalnie, kiedy jest potrzeba podniesienia wydolności organizmu lub zdolności poznawczych. Wskazana jest także stosowanie przerw w przyjmowaniu PEA.
Skład PEA:
1 kapsułka zawiera Palmitoylethanolamid(PEA) 400 mg; Kapsułka: HPMC (wegetariańska).
Informacje dot. alergii: Nie zawiera glutenu, drożdży, laktozy, cukru, sztucznych barwników i aromatów ani konserwantów.
Ostrzeżenie: W razie wątpliwości należy najpierw zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Nie przekraczać zalecanej dawki dziennej. Chronić przed dziećmi. Nie stosować preparatu Pharmox Dog and Cat PEA 100% Pure w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników. Suplementy diety nie zastępują zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Przechowywać w ciemnym i suchym miejscu w temperaturze pokojowej (15-25°C).